השאירו פרטים ותקבלו למייל את הכתבות שיעשו לכם טוב לגוף ולנפש

איך פיברומיאלגיה משפיעה על הבריאות הנפשית?

פיברומיאלגיה

כידוע, ישנו קשר ישיר בין בריאות הנפשית שלנו לבין הבריאות הפיזית שלנו. ההשפעות שעשויות להיות לבריאות הגופנית על בריאות הנפש מתועדות מזה שנים במחקרים, אך בשנים האחרונות חוקרים הבחינו שזה בא לידי ביטוי גם בצורה הפוכה – שבו משפיעה בריאות הנפש על הגוף שלנו. פיברומיאלגיה (Fibromyalgia) הינה מצב רפואי ונפשי משולב שגורם סבל פיזי רב ויש לו השלכות נפשיות רבות. פיברומיאלגיה תבוא לידי ביטוי בכאבים כרוניים באזורים מסוימים בגוף, בעייפות ובהפרעות שינה. החלק הנפשי של פיברומיאלגיה הינו יותר מורכב. הכאב המפושט שנמשך לאורך זמן, בסופו של דבר ישפיע על מצב הרוח של האדם, על כן לא פעם אנשים שלקו בפיברומיאלגיה יסבלו במקביל גם מדיכאון ומחרדות שונות.

מהי מחלת הפיברומיאלגיה?

פיברומיאלגיה הינה מחלה כרונית שיש לה כמה וכמה סימפטומים, בה גם המוח וגם עמוד השדרה חשים כאב בצורה שונה. אם אדם סובל מפיברומיאלגיה, כל מגע או תזוזה של הגוף, שעל בן אדם אחר אינה תשפיע כלל, בקרב אדם שסובל מפיברומיאלגיה הוא ירגיש את המגע הזה או התזוזה ככאב עוצמתי ביותר. פיברומיאלגיה כרוכה בכאבים מפושטים באזור השרירים ובעצמות, בכל אזור רגיש בגוף והיא מגיעה גם עם תחושת עייפות. שלושה אחוז מבני האדם סובלים מפיברומיאלגיה כשמרביתם נשים. כאבים אלה הם ככל הנראה התסמין העיקרי ביותר של המחלה והם ישפיעו לרוב על בריאות הנפש, על התפקוד החברתי, על האנרגיה וגם על הבריאות הכללית של האדם. מחקרים מצאו כי הסיכון להפרעות מסוג חרדה הינה הרבה יותר גבוה בקרב נשים שסובלות מפיברומיאלגיה.

הקשר בין כאב כרוני לבין בריאות הנפש

ישנם זמנים בהם כל אחד מאתנו יחוש סוג של כאב פיזי שנובע ממחלה, פציעה או בגין אירוע כואב. למרות שרובנו נעדיף לא להרגיש כאב, חשוב שנבין שהכאב בא לשרת מטרה ממשית שהיא חיובית במהותה והיא – לשמור עלינו. למשל  – כשנחווה כאב, המוח שלנו יאותת לנו להפסיק עם פעולה מסוימת שגורמת לנו לכאב, כדי למנוע עוד נזק. יחד עם זאת, כאב לא צריך להימשך זמן רב. כאב שנמשך עד חצי שנה מכונה כאב חריף, שהוא משהו שלכולנו יצא לחוות. אולם יש אנשים, שהכאב עשוי להימשך או להיעלם ואז לחזור, להימשך מעבר לחצי שנה ולהשפיע לרעה על התפקוד של האדם. זה מה שמכונה –  כאב כרוני או כאב מתמשך.

לכאבים כרוניים יש קשר גם למצבים אחרים מהם סובל האדם כמו חרדה ודיכאון, מה שגורם לירידה באיכות  החיים וכן לבריאות לא טובה. החיים עם כאבים שלא פוסקים יכולים להיות מאוד מלחיצים רגשית וידוע שלחץ כרוני עשוי לשנות את רמות הורמוני המתח והנוירו – כימיקלים במוח ובכל מערכת העצבים שלנו. לכן יש להם השפעה ישירה על ההרגשה, החשיבה וגם על ההתנהגות שלנו. גורם מפריע באיזון של הכימיקלים עשוי להוביל לדיכאון.

יש מספר דרכים בהם כאב כרוני על רקע נפשי יפריע וישבש את מהלך היום שלנו. זה ישפיע על כל התפקוד וההתנהלות בבית וגם במסגרת העבודה. כמו כן, תהיה לכך גם השפעה על היחסים החברתיים – אדם שסובל מכאב פיזי כרוני יכול להרגיש חוסר ביטחון ותהיה לו הערכה עצמית נמוכה וכן עייפות כללית, תנודות במצבי הרוח, בעיות ריכוז וכולי, מה שירחיק אותו מחברים ומאנשים קרובים. כל התחושות השליליות הללו יעצימו את הכאב ויפגעו בתחושות, ברגשות, יעלו את התסכול ויעצימו בעיות נפשיות כמו דיכאון וחרדות.

בריאות נפש ופיברומיאלגיה

שכיחות הפרעה נפשית בקרב אנשים שסובלים מכאב כרוני

כאבים כרוניים, הם כנראה הסיבות השכיחות ביותר שמבוגרים יפנו לקבלת טיפול רפואי. מחקרים מראים כי כל מי שסובל מכאב כרוני כמו פיברומיאלגיה, יטה לסבול מדיכאון או מחרדה פי 4 מאנשים שסובלים מכאב מזדמן. כאב כרוני שיש לו השפעה גבוהה הוא כאב שנמשך מעל לשלושה חודשים ותהייה לו הגבלת פעילות משמעותית כגון מניעה מלעבוד בחוץ, ללכת למוסד לימודי או לבצע כל מטלה פשוטה בבית. אנשים אלה סובלים מכאבים חזקים יותר, מבעיות נפשיות וליקויים קוגניטיביים ויש להם קושי רב יותר לטפל בעצמם וכן, הם גם צורכים הרבה מאוד תרופות.

 

רוצים לדעת עוד על – מה גורם לפיברומיאלגיה? ואיך אפשר לטפל בה ולשמור על שגרת חיים בריאה ונוחה? כנסו למאמר בלחיצה כאן

אולי יעניין אותך גם

איפה לקנות סיבידי?

האם סיבידי חוקי? נכון לימים אלו סיבידי בישראל עדיין לא חוקי אך ניתן לרכוש סיבידי בחנויות אונליין הנמצאות בחו"ל ומספקות מוצרים לישראל. חנות כזו נקראת

קרא עוד »
דילוג לתוכן