השאירו פרטים ותקבלו למייל את הכתבות שיעשו לכם טוב לגוף ולנפש

איך דיכאון וחרדה משפיעים של שגרת יומנו?

דיכאון וחרדה

ניתן לזהות כי בעשורים האחרונים אנשים רבים חווים דיכאון וחרדה, מה שמשפיע רבות על חיי היום יום שלהם. הנתון המטריד הזה הינו תוצאה של מאפייני המאה ה-21, בו רבים מהאוכלוסייה סובלת ממתח נפשי, מבדידות ומחשיפה רבה למסכים וכן פחות עוסקת בפעילות גופנית, שידועה כממגרת רגשות אלה. כמעט כל אחד מאתנו, בכל גיל, מגדר או מעמד סוציו-אקונומי – נחווה תסמינים כאלה ואחרים של דיכאון או חרדה במהלך חיינו. התסמינים הללו יבואו לידי ביטוי בשינוי בהרגלי השינה, בתחושה מדוכדכת, בשינוי בהרגלי אכילה, במחשבות טורדניות וכולי. הגורמים לכך עלולים להיות קשורים למשהו חיצוני, כמו גירושים, פיטורים, מחלה וכל שינוי נסיבתי בחיינו, או מחשבות ופחדים שצוברים נפח רב והופכים להיות כמו כדור שלג. אין ספק כי חרדה ודיכאון ישפיעו מאוד על שגרת חיינו – במאמר זה נרחיב כיצד.

האם כולנו נחווה חרדות?

הנטייה לפתח דיכאון וחרדה שונה בין בני אדם. למרות הטכנולוגיה המתקדמת וכל החדשנות, טרם נמצאה תשובה ברורה לשאלה ״למה אדם אחד סובל מדיכאון וחרדה בעוד שהאחר לא?״. כן ידוע שהשוני בין בני האדם יבוא לידי ביטוי בתורשה של כל אחד, במקרים בו חווה אירוע מהותי, במנגנון הרגשי שלנו, במבנה המוח שלנו ואפילו בסוג ובכמות החיידקים שיש לנו במעיים וכולי. היעדר הבהירות בכל הקשור לגורמים לקושי הנפשי יכול לגרור לניסוי וטעיה בזמן הטיפול. בדרך כלל הטיפול המוכר בדיכאון וחרדה הינו טיפול תרופתי שמלווה במפגשים פסיכולוגיים. כשמדובר בתרופות מרשם, צריך לקחת בחשבון כי חלק מהמטופלים שמגיבים בהצלחה לטיפול אינו גבוה, כשזה מגיע יחד עם תופעות לוואי מהותיות בד"כ. מסיבות כאלה עולה צורך מובהק בגישות טיפול שונות שיכולות להתאים לכל אדם כשלעצמו.

איך חרדות ודיכאון ישפיעו עלינו ביום יום?

בדרך כלל בדיכאון וחרדה, זיכרון שהוא שלילי או מחשבה לא נעימה עשויים להופיע שוב ושוב בתודעה. בעגה המקצועית זה מכונה  – רומינציות והם יכולים לגרור לתחושת דיכאון וחרדה. מחשבות וזיכרונות לא טובים יתעצמו ויתרבו לרצף, שלעיתים אין לו מעצור. כדור שלג שסוחף מנעד רגשות לא נעימים כמו תסכול, היעדר ביטחון וסטרס בשלב הזה. למעשה תחושות אלה ישפיעו עלינו בצורה שבה נפסיק להגיב ביום יום שלנו לכל מה שקורה במציאות סביבנו, ונגיב רק למה שיש לנו בראש, גם אם זה רק בדמיון שלנו. כמו כן, נתחיל להתרחק ממקומות או מהסביבה שהעלתה בנו את התחושות הללו, נסתגר יותר מהחברה ולמעשה נמנע מעצמנו מגוון של פעילויות וכך איכות החיים שלנו תפגע מאוד.

הכל בראש

כדי להמחיש כיצד כדור השלג של חרדות יכולות להגיע לידי פגיעה משמעותית, להלן דוגמא. אדם נבחר להציג מול העובדים שלו נהלים חדשים בחברה. מדובר בהזדמנות שלו למעשה לבלוט, ולכן אין לו את הפריבילגיה להיכשל. הוא למד ושינן את כל הנהלים, ואפילו ניסה להוסיף מגוון אלמנטים יצירתיים, ועדיין שרוי בחרדה מתמדת – והוא מגולל בראשו מחשבות מכשילות כמו  – ״ברור לי שאכשל״, ״אני הולך לשעמם את כולם״, ״כולם יראו כמה אני בלחץ, ישימו לב לידיים הרועדות והמזיעות שלי". כל אלה מחשבות שיקשו על המציאות להיות אחרת ממה שמתגלגל בראשו של אותו אדם ולבסוף הם יכתיבו את המציאות שלו.

דיכאון וחרדה

סטרס והשפעותיו

רבים מהאנשים שחווים תחושת סטרס בסיטואציה בה הם מדברים אל מול קהל, אולי אפילו ירגישו יובש בפה ופעימות לב מואצות. חשוב לזכור, שסטרס במידה, הוא לא הבעיה, למעשה מדובר בתגובה שעשויה לעיתים להגן עלינו. מתי היא תשפיע עלינו לרעה? כשסטרס משתלט עלינו ומתחיל להציב עובדות מעוותות בשטח. שהמחשבות לא עוצרות והאדם מתחיל לחשוב שמדובר בעובדות נתונות, מה שלא מקדם אותו ובעיקר משפיע עליו לרעה. אם המחשבות כל הזמן מהדהדות סטרס, התוצאה יכולה להיות התפתחות לתסמינים של דיכאון וחרדה. דיכאון וחרדה יגררו לא מעט שינויים פיזיולוגיים שישפיעו לרעה על הגוף שלנו כמו מערכת חיסונית פגיעה למדי שתגרור אי אילו מחלות.

בדומה להבחנה בין סטרס רגעי לבין סטרס כרוני, ניתן להתייחס לחרדה כאפקט חירום פיזיולוגי במערכות השונות בגוף שמתרחשת לעיתים תכופות, גם אם אנחנו בכלל נמצאים תחת סכנה. חרדה כאמור היא בתוך הראש שלנו והיא עיבוד קוגניטיבי למצבים שקרו בעבר או למקרים שאין להם כלל קשר למציאות.

 

אם אתם סובלים מדיכאון שגורם לנדודי שינה, יש פיתרון. כנסו לקרוא עוד במאמר בלחיצה כאן

אולי יעניין אותך גם

איפה לקנות סיבידי?

האם סיבידי חוקי? נכון לימים אלו סיבידי בישראל עדיין לא חוקי אך ניתן לרכוש סיבידי בחנויות אונליין הנמצאות בחו"ל ומספקות מוצרים לישראל. חנות כזו נקראת

קרא עוד »
דילוג לתוכן